Gminne Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna w Lubochni

Zespół Pieśni i Tańca Mali Lubochnianie

Młodzieżowy Zespół Pieśni i Tańca Lubochnianie powstał w 2007 r. z inicjatywy samej młodzieży. Działa przy Gminnym Centrum Kultury w Lubochni . W swoich szeregach skupia trzy grupy wiekowe: młodszą(dzieci do 11 lat), średnią i najstarszą. Zespół w swym repertuarze ma pieśni, przyśpiewki weselne, tańce i zabawy ludowe regionu rawsko-opoczyńskiego, pieśni i tańce regionu rzeszowskiego oraz Puszczy Białej, tańce narodowe, a także widowiska obrzędowe: zapusty, chodzenie z krukiem po dyngusie, zabawa na odpuście, wieczór kawalerski. Grupa prezentuje się podczas przeglądów zespołów  regionalnych i na festiwalach. Występuje na wielu różnorodnych uroczystościach                   i imprezach ludowych na terenie powiatu, województwa i kraju. Lubochnianie występowali  m. in. Na Zamku Królewskim w Warszawie, w Zakopanem, Bukowinie Tatrzańskiej, na Dożynkach Prezydenckich w Spale  czy w Obchodach Dni Reymonta w Łodzi. Oklaskiwani byli przez gości z Rosji, Niemiec i Węgier. Zespół reprezentował Polskę na Festiwalu folklorystycznym w Malatinie na Słowacji . Instruktorem tańca i zarazem choreografem jest Milena Dzięcielewska, akompaniatorem Jerzy Rozpędek, opiekunem zespołu Małgorzata Tyce.

Październik 2019