Spotkanie autorskie w Centrum Kultury

W dniu 5 maja 2016 roku w Gminnym Centrum Kultury i Bibliotece Publicznej w Lubochni odbyło się spotkanie promujące album pt. "Krzyże i kapliczki przydrożne. Powiat tomaszowski mazowiecki". Spotkanie poprowadzili autorzy albumu: Jan Pampuch i Zygmunt Dziedziński. Podczas spotkania można było podziwiać wystawę zdjęć kapliczek z terenu gminy Lubochnia, którym to część albumu została poświęcona. Autorzy w ciekawy sposób opowiadali o tym, jak powstawała publikacja. Zygmunt Dziedziński umieścił w albumie 350 fotografii, które robił docierając rowerem do wszystkich miejsc, gdzie znajdowały się kapliczki. Jak sam autor stwierdził, zarówno fotografia, jak i wycieczki rowerowe są jego pasją i realizuje je konsekwentnie od momentu przejścia na emeryturę. Panu Zygmuntowi towarzyszył Jan Pampuch, redaktor Tomaszowskiego Informatora Tygodniowego, autor opisów zamieszczonych w albumie kapliczek, wśród których swoje miejsce mają również kapliczki stojące na terenie gminy Lubochnia.
Niespodziankę dla autorów albumu przygotował pan Henryk Polus, lokalny poeta, który napisał specjalnie na tę okoliczność wiersz, który zaprezentował podczas spotkania.
Następnie przyszedł czas na zadawanie pytań i swobodną rozmowę z autorami publikacji. Jak się okazało, po rozmowie z mieszkańcami gminy kilka kapliczek utrwalonych w albumie już zniknęło, lub zmieniło swój wygląd zewnętrzny na skutek renowacji, np. kapliczka św. Franciszka w Małczu.

Utworzono dnia 23.05.2016, 10:10