Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Gminne Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna w Lubochni

Teatr Młodych im. Wojciecha Bogusławskiego

       Teatr Młodych im. Wojciecha Bogusławskiego działa od 2003 r. przy Gminnym Centrum Kultury i Bibliotece Publicznej w Lubochni.  Młodzież, dorośli, dzieci tworzący ten teatr pod kierunkiem p. Anny Skonecznej, biorą udział w różnych regionalnych oraz ogólnopolskich konkursach, wystawiając sztuki na deskach zarówno swojego teatru jak i innych. Teatr ma w swoim repertuarze wiele sztuk teatralnych o różnorodnej tematyce. Należy wymienić choćby niektóre przedstawienia: „Dziady cz. II” Adama Mickiewicza, sztukę pt. „Pamiętajcie o ogrodach”, przedstawienie „Opowieść o człowieku zwanym Aniołem Dobroci”, „Chrystus połamany”, inscenizację fragmentu powieści „Chłopi” W.S. Reymonta, a także programy kabaretowe „Wieś w krzywym zwierciadle”, „Wiosenny zawrót głowy”, „Być kobietą” , „Sport na wesoło”.

       Ponadto aktorzy teatru przygotowują oprawę artystyczną uroczystości religijnych, patriotycznych i okolicznościowych , np. „Katyń-Golgota Wschodu” , „Wspomnienie o Szopenie”, „Koncert pieśni patriotycznych z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja”. Teatr niejednokrotnie  reprezentował Gminę Lubochnia na Powiatowych Spotkaniach Noworocznych w Tomaszowie Mazowieckim.

      Najważniejsze osiągnięcia teatru to :

  1. Czterokrotne zdobycie Złotej maski, Srebrnej i Brązowej Maski w przeglądzie Teatrów małych Form - ”Tomaszowskie Teatralia” w Tomaszowie Mazowieckim.
  2.  Prezentacje  wesela lubocheńskiego w styczniu 2011r. w Górnej Austrii w Linzu                          na zaproszenie Polonii Austriackiej.
  3. Występ na deskach Teatru Ateneum w Warszawie (wesele „Jasio sie żyni”) na zaproszenie Fundacji Krzewienia Kultury Artystycznej Osób Niepełnosprawnych.
  4. Zdobycie prestiżowej nagrodyZłotego Jelonka” na XXXII Międzynarodowym Jarmarku Folkloru w Węgorzewie za szczególną troskę w pielęgnowaniu rodzimej tradycji w widowisku obrzędowym.
  5. Zdobycie II miejsca na VIII Mazowieckim Festiwalu Teatrów Obrzędowych                                    w Warszawie za widowisko „Żniwa jakich młodzi nie widzieli”.
  6. Zdobycie Statuetki Boryny w XVII Festiwalu Obrzędów Weselnych w Węgrowie                           w 2013 roku.
  7. Zaprezentowanie w lubocheńskim teatrze obrzędu „Jasio sie żyni” przed komisją IX Mazowieckiego Festiwalu Teatru Obrzędowych im. Wojciecha Siemiona oraz podczas ogłoszenia wyników w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie – teatrowi przyznano I nagrodę .
  8. Prezentacja w Centrum Kultury Młodych w Łodzi na spotkaniu noworocznym obrzędu „Idą kolędnicy”.
  9. Koncert Pieśni Patriotycznych w Klubie Palladium w Warszawie z okazji święta Flagi Narodowej.
  10. Udział w XXIV Ogólnopolskim Sejmiku Teatrów Wsi Polskiej w Tarnogrodzie  i Nagroda Marszałka Województwa  Lubelskiego. 
  11. Wystawienie fragmentu „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza na Zamku Królewskim     w Warszawie.
  12. Przyznanie specjalnej nagrody Burmistrza Aleksandrowa Łódzkiego   na II Przeglądzie Regionalnych Zespołów i Śpiewaków Ludowych „Siedlisko”.
  13. Zdobycie I miejsca w VIII Festiwalu Sztuk Różnych w Aleksandrowie Łódzkim w kategorii Zespołów Śpiewających a cappela oraz szczególnego wyróżnienia w kategorii Śpiewak Ludowy – 2015 rok.
  14. Zdobycie I miejsca w XXVII Tomaszowskim Konkursie Recytatorskim.
  15. Kazimierz Dolny VIII Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych – pani Janina Schab zajęła I miejsce w kategorii Śpiewak Ludowy; pani Kazimiera Stańdo – wyróżnienie oraz III miejsce dla pani Janiny Schab i Anny Bystrońskiej w kategorii Mistrz – Uczeń.

- IX Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych – pani Janina Schab i Anna Michalak - III miejsce w kategorii Mistrz – Uczeń.

  1. Nagroda Marszałka Województwa Lubelskiego na XXXII Ogólnopolskim Sejmiku Teatrów Wsi Polskiej w Tarnogrodzie w 2015 r.
  2. Podczas XII Powiatowego Spotkania Noworocznego w Ujeździe Teatr został uhonorowany statuetką „Przyjaciel Powiatu Tomaszowskiego”.

 

 


 

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Sierpień 2019
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Imieniny