Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Gminne Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna w Lubochni

Kiszynie u Lubochnioków

Utworzono dnia 07.10.2022
"Kiszynie u Lubochnioków" już za nami!
Spotkanie zorganizowane w ramach obchodów Gminnego Dnia Seniora????! W sobotę, 23 października sala widowiskowa Gminnego Centrum Kultury w Lubochni zamieniła się w wiejską chatę, a w niej Gospodarz i Gospodyni z pomocą zaproszonych mieszkańców gminy wspólnie zakisili kapustę.
Widowisko pt. „Kiszenie kapusty u Lubochnioków” cieszyło się wielkim zainteresowaniem. Aktorzy grupy teatralnej do pomocy wciągnęli na scenę gości z widowni, by razem pokazać obrzęd zbiorowego kiszenia kapusty, jak to dawniej na wsi bywało. Dobrze przygotowany program artystyczny przybliżył publiczności codzienność życia wiejskiego. Widzowie mieli okazję poznać tradycyjne sposoby kiszenia kapusty. Ukazane zostało szatkowanie i słynne deptanie kapusty. Cały spektakl wykonywany był w gwarze ludowej, co przyniosło charakterystyczny klimat całemu przedstawieniu. Wspólna biesiada, podczas szatkowania i deptania , umilała czas wszystkim zebranym.
Następnie na scenie zatańczył i zaśpiewał zespól ludowy „Lubochnianie”. Poleczka, tramblanka i krzyżok to tylko niektóre tańce zaprezentowane nam przez tancerzy z zespołu. Publiczność mogła nacieszyć ucho śpiewem i muzyką, natomiast oko cieszyły piękne, kolorowe stroje ludowe. W tajniki kiszenia kapusty wprowadził widownię lubocheński poeta, senior pan Henryk Polus.
Kapusta była jednym z głównym składników diety dawnej wsi. W lubocheńskiej tradycji zachowała się spora ilość potraw wykonywanych z kapusty, między innymi kapusta z grochem, której nie brakowało na spotkaniu, albowiem na zakończenie uroczystości, Dyrektor Gminnego Centrum Kultury-Justyna Łomża, zaprosiła wszystkich na wspólną kolację. Każdy mógł posmakować nie tylko kapusty z grochem, ale też chleba ze smalcem i kiszonym ogórkiem oraz placek drożdżowy. Pyszne potrawy przygotowali członkowie Stowarzyszenia Rozwoju Małcza „Różanecznik”.
Otwartość, gościnność, przyjazna atmosfera oraz możliwość przypomnienia sobie jednego z naszych lubocheńskich zwyczajów sprawiła, że było to niezwykle miłe spotkanie i na długo pozostanie w pamięci tych, którzy przybyli do Gminnego Centrum Kultury w Lubochni.
Spotkaniu towarzyszył jeszcze jeden bardzo szczególny cel. Obecni na uroczystości mieszkańcy mogli pomóc małemu Jasiowi Goliatowi. Podczas spotkania odbyła się zbiórka na rzecz chorego chłopca, który musi się poddać kosztownemu leczeniu i rehabilitacji po ciężkim wypadku. Obecnie chłopiec przebywa w klinice w Krakowie. Dodatkowo, w tym celu została przeprowadzona licytacja Radio Fama, z której wylicytowana pula pieniędzy zostanie przeznaczona na rehabilitację małego Jasia ❤️.
Dziękujemy bardzo serdecznie za zaangażowanie i wkład pracy w przygotowanie całego widowiska:
➡️aktorom "Kiszynia u Lubochnioków"
➡️członkom, ZPiT "Lubochnianie"
➡️choreografowi zespołu panu Jackowi Malczewskiemu
➡️akompaniatorom : panu Jerzemu Rozpędkowi oraz Michałowi Bakalarskiemu
➡️panu Henrykowi Polusowi
➡️Stowarzyszeniu Rozwoju Wsi Małecz "Różanecznik"
➡️Tomaszowi Jóźwikowi
➡️autorkom scenariusza widowiska Justyna Łomża , Małgorzata Tyce

 

Kiszynie u Lubochnioków

Utworzono dnia 27.10.2022, 13:06

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Luty 2023
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 1 2 3 4 5

Imieniny